Home / 3 Way Taps / Alassio Pro Chrome Kitchen Mixer Tap


Free UK Delivery
Expert Support
Product Guarantee
The Alassio Pro range of Italian manufactured kitchen mixer taps give you a choice of six different finishes.
Select from chrome, chrome and black, chrome and red, chrome and yellow, chrome and white or chrome and grey.
Two lever body with filtered water being mounted on the left hand side. The hot and cold water lever is slightly larger and mounted on the right hand side.
Dual flow with pipe in pipe set up to ensure the treated water does not mix with the hot and cold water.
The filtered water outlet is neatly positioned in the underside of the spray-hose mounting arm. A two way spray head also offers a conventional stream of water or a multi-jet spray for washing down.
If you wish to make a bold kitchen statement, why not go for a coloured silicone spout hose.
| Spout | Swan neck, shower spray, dual flow, dedicated aerators, Pipe in pipe set up. |
| Operation | Left - filtered, right - hot and cold. |
| Dimensions | 496mm high & 210mm reach |
| Pressurised Water System | Yes |
| Gravity with Booster Pump | Yes |
| Combi Boiler System | Yes |
| Conventional Gravity (open plumbing system) | Not recommended |
| Minimum recommended pressure | 1.0 bar |
| Flow Rate Hot & Cold (litre per minute) | High, Hot 2.30 l/m @ 1.0 bar |
| Aerator | Honeycomb |
| Flexible hose inlet | 10mm |
| Hot & Cold flexible hose outlet | 1/2'' female with adapter |
| Filtered Flexible hose outlet | 1/2'' female with adapter |
| Flexible hose length | 350mm |
| Recommended hole diameter | 35mm |
| Sink/Worktop thickness | 0-50mm |
| Footprint diameter | 50mm |
| Workmanship & parts warranty | 3 years |
| Finish warranty | 1 year |
Explore products from other categories
We're here to help! Our dedicated helpline is ready to answer your questions and provide solutions.

Fountain Filters, Strowger House,
Sandy Lane Ind. Est.
Newcastle upon Tyne, NE3 5HE, UK.
https://w3w.co/pipes.ranked.dates
VAT Reg: 370859370