Home / 3 Way Taps / Napoli Brushed Nickel 3 Way Tap


Free UK Delivery
Expert Support
Product Guarantee
Despatched for 1 or 2 day delivery, depending on stock.
Our Napoli brushed nickel 3 way tap is a firm favourite in traditional kitchens thanks to its classic design.
It has a dual flow spout which keeps the filtered water separate from the hot and cold. This 3 way tap cannot be used in homes with a conventional gravity fed hot water system as it requires a minimum of 1.0 bar of pressure.
The Napoli 3 way tap is supplied with 3 x 400mm flexible hoses which can connect to both copper and compression fittings.
Also available in chrome.
| Spout | Dual flow, dedicated aerators, Euro design |
| Operation | Left - hot, Right - cold, Middle - filtered |
| Dimensions | 340mm high & 200mm reach |
| Pressurised Water System | Yes |
| Gravity with Booster Pump | Yes |
| Combi Boiler System | Yes |
| Conventional Gravity (open plumbing system) | Not recommended |
| Minimum recommended pressure | 1.0 bar |
| Flow Rate Hot & Cold (litre per minute) | High, 4.20 L/M mixed @ 1.0 bar |
| Aerator | Honeycomb |
| Flexible hose inlet | 10mm |
| Hot & Cold flexible hose outlet | 1/2'' female |
| Filtered Flexible hose outlet | 1/2'' male |
| Flexible hose length | 350mm |
| Recommended hole diameter | 35mm |
| Sink/Worktop thickness | 0-50mm |
| Footprint diameter | 50mm |
| Workmanship & parts warranty | 3 years |
| Finish warranty | 1 year |
Explore products from other categories
We're here to help! Our dedicated helpline is ready to answer your questions and provide solutions.

Fountain Filters, Strowger House,
Sandy Lane Ind. Est.
Newcastle upon Tyne, NE3 5HE, UK.
https://w3w.co/pipes.ranked.dates
VAT Reg: 370859370