Home / 3 Way Taps / Nero Monza 3 Lever Black Mixer Tap


Free UK Delivery
Expert Support
Product Guarantee
Black kitchen sink taps don't get much better than this. Our beautiful Italian designed Nero Monza 3 lever black mixer tap.
The Monza black mixer tap has a standard hot on the left and cold on the right with the middle lever delivering fresh filtered water.
It comes supplied with 3 x 400mm flexible hoses which can connect to both copper and compression fittings.
The Monza black kitchen sink tap is also available in brushed steel and chrome finishes.
Order your black mixer tap today and get free and fast delivery from Fountain Filters.
Technical info (click to download specifications)
| Spout | Single flow, single aerator, Quad design |
| Operation | Left - hot, Right - cold, Middle - filtered |
| Dimensions | 331mm high & 212mm reach |
| Pressurised Water System | Yes |
| Gravity with Booster Pump | Yes |
| Combi Boiler System | Yes |
| Conventional Gravity (open plumbing system) | Yes - 5M of head |
| Minimum recommended pressure | 0.5 bar |
| Flow Rate Hot & Cold (litre per minute) | Hot 6.20 L/M @ 0.5 bar |
| Aerator | Honeycomb |
| Flexible hose inlet | 10mm |
| Hot & Cold flexible hose outlet | 1/2'' female with adapter |
| Filtered Flexible hose outlet | 1/2'' female with adapter |
| Flexible hose length | 350mm |
| Recommended hole diameter | 35mm |
| Sink/Worktop thickness | 0-50mm |
| Footprint diameter | 50mm |
| Workmanship & parts warranty | 5 years |
| Finish warranty | 1 year |
Explore products from other categories
We're here to help! Our dedicated helpline is ready to answer your questions and provide solutions.

Fountain Filters, Strowger House,
Sandy Lane Ind. Est.
Newcastle upon Tyne, NE3 5HE, UK.
https://w3w.co/pipes.ranked.dates
VAT Reg: 370859370