Home / 3 Way Taps / All 3 Way Taps / Sorrento 3 Lever Brushed Steel 3 Way Tap


Free UK Delivery
Expert Support
Product Guarantee
Our Sorrento brushed steel 3 way tap combines the Euro look with functionality. It has a beautifully curved spout with a single aerator at the end.
This 3 way tap is very trendy and will compliment any modern kitchen.
The Sorrento 3 way tap has a standard hot on the left and cold on the right configuration with the middle lever delivering filtered water.
Deliverd with 3 x 400mm flexible hoses which can connect to both copper and compression fittings.
The Sorrento 3 way tap is also available in a chrome finish.
Technical info
| Spout | Dual flow, dedicated aerators, Euro design |
| Operation | Left - hot, Right - cold, Middle - filtered |
| Dimensions | 305mm high & 235mm reach |
| Pressurised Water System | Yes |
| Gravity with Booster Pump | Yes |
| Combi Boiler System | Yes |
| Conventional Gravity (open plumbing system) | Yes - 5M of head |
| Minimum recommended pressure | 0.5 bar |
| Flow Rate Hot & Cold (litre per minute) | Hot 5.10 L/M @ 0.5 bar |
| Aerator | Honeycomb |
| Flexible hose inlet | 10mm |
| Hot & Cold flexible hose outlet | 1/2'' female with adapter |
| Filtered Flexible hose outlet | 1/2'' female with adapter |
| Flexible hose length | 350mm |
| Recommended hole diameter | 35mm |
| Sink/Worktop thickness | 0-50mm |
| Footprint diameter | 50mm |
| Workmanship & parts warranty | 3 years |
| Finish warranty | 1 year |
You can select either a 1/4" or 3/8" tap adapter when buying one of our 3 way taps.
This converts the 1/4" (or 3/8") tubing that comes with the water filter to connect to the tap tails.
Explore products from other categories
We're here to help! Our dedicated helpline is ready to answer your questions and provide solutions.

Fountain Filters, Strowger House,
Sandy Lane Ind. Est.
Newcastle upon Tyne, NE3 5HE, UK.
https://w3w.co/pipes.ranked.dates
VAT Reg: 370859370