Home / Water Chillers / Chill and Fizz Unit
Free UK Delivery
Expert Support
Product Guarantee
How do you fancy hot, cold, filtered, chilled and chilled carbonated water all from one tap?
You can with our Chill and Fizz unit.
What you get…
Your drinking water will not mix with the hot or cold water. Your filtered, chilled and carbonated water come out of a separate lever to the left of the spout.
It’s a quiet and compact under counter chiller. You have control over how cold the water is.
This unit produces 25 litres of chilled water per hour.
Please allow 7 days for delivery.
Technical Details
| Power consumption | 210W |
| Electrical voltage | 220-240V |
| Electrical power | 1ph 50HZ |
| Noise level | <70DB |
| Compressor power | 1.5HP |
| Outlet temperature | 3-10 degrees C |
| Refrigerant | R134A |
| Height | 405mm |
| Width | 260mm |
| Depth | 300mm |
| Weight | 18KG |
| CO2 canister size | 600g |
| Water Filter | IXKonekt - 0.5 micron carbon block with polyphosphate crystals for scale prevention. Life span of 6 months/3,000 litres. Recyclable, eco friendly, high quality filtration and cost effective. NSF approved. |
| Warranty | 2 years |
Explore products from other categories
We're here to help! Our dedicated helpline is ready to answer your questions and provide solutions.

Fountain Filters, Strowger House,
Sandy Lane Ind. Est.
Newcastle upon Tyne, NE3 5HE, UK.
https://w3w.co/pipes.ranked.dates
VAT Reg: 370859370